نقشه سایت تماس با ما

بنیادها و فعالیتهای بین المللی

بنیاد بین المللی روسکی میر

بنیاد بین المللی روسکی میر یک نهاد دولتی روسی در راستای حمایت از فرهنگ و زبان روسی و برنامه های آموزشی مرتبط در کشورهای مختلف جهان می باشد. هدف کلی بنیاد رواج زبان روسی است که گنجینه ملی روسیه و عنصر مهمی از فرهنگ روسیه و جهان است و نیز حمایت از برنامه های مطالعه زبان روسی درداخل  فدراسیون روسیه و خارج از کشور. از دیگر اهداف این بنیاد می توان به حمایت از سازمان های اجتماعی و غیر تجاری، انجمن های تخصصی و حرفه ای، موسسات علمی و آموزشی که فعالیت های آنها در زمینه ی تحقیق و توسعه روش ها و برنامه های آموزشی زبان و ادبیات روسی، مطالعه تاریخ و روسیه معاصر است، حمایت از سازمان ها و انجمن های ملی و بین المللی اساتید زبان و ادبیات روسی و همکاری برای تبادل تخصصی، علمی و آموزشی، اشاره کرد. این بنیاد در 21 ژوئن 2007 طی فرمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری وقت روسیه تأسیس شد. وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و علوم فدراسیون روسیه مؤسس این بنیاد به شمار می آیند.

اهداف اصلی بنیاد به تفصیل عبارتند از:

• حمایت از سازمان های عمومی و غیر انتفاعی ، انجمن های حرفه ای ، مؤسسات علمی و آموزشی ، تحقیق و توسعه، روش شناسی و برنامه ریزی آموزشی برای مطالعه زبان و ادبیات روسی ، مطالعات تاریخی و روسیه مدرن است.

• انتشار اطلاعات عینی در مورد روسیه مدرن ، ملت روس و ترویج افکار عمومی مطلوب نسبت به روسیه؛

• حمایت از سازمان ها و انجمن های ملی و بین المللی معلمان زبان و ادبیات روسی ؛

• همکاری با دولت های فدرال روسیه و بین المللی ، سازمان های علمی ، تجاری ، غیرانتفاعی و خیریه ، موسسات آموزشی و فرهنگی ، سازمان ها و انجمن ها ، و افراد حقیقی در ارتقا زبان و فرهنگ روسی ؛

• حمایت از فعالیتهای پراکنده روسی در خارج از کشور برای حفظ هویت فرهنگی روسی به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط بین اقوام و درجهت ایجاد فضای احترام و صلح متقابل بین اقوام.

• پشتیبانی از صادرات خدمات آموزشی روسیه ؛

• کمک به مبادلات تخصصی ، علمی و آموزشی متناسب با اهداف بنیاد ؛

• پشتیبانی از رسانه های جمعی روسی زبان روسی و روسی و منابع اطلاعاتی متمرکز بر دستیابی به اهداف بنیاد؛

• حمایت از تلاشهای سازمانهای عمومی و آژانسهای دولتی برای حفظ میراث نسخ خطی روسیه ؛

• تعامل با کلیسای ارتدکس روسیه در ترویج زبان و فرهنگ اصیل روسی

ایدئولوژی

جهان روسی نه فقط اتباع روس ، و نه فقط محدود به نژاد روس است، بلکه هموطنان در کشورهای دور و نزدیک، مهاجران روس تبار و فرزندان آنها را شامل می شود. از سوی دیگر شهروندان خارجی که به زبان روسی صحبت می کنند، آن را می آموزند یا می آموزانند ، و همه کسانی که صمیمانه به روسیه علاقه مند هستند و نگران آینده آن هستند، جزیی از جهان روسی (روسکی میر) به شمار میروند. تمام اقشار جهان روسی  (چند قومیتی ، چند مذهبی ، چند فرهنگی ، و چند اقلیمی از نظر جغرافیایی) با نوع مشارکت خود در این جهان چندگانه روسی یک هویت واحد را تشکیل می دهند. روسیه با شکل دادن به جهان روسی (روسکی میر) به عنوان یک پروژه جهانی ، هویت جدیدی پیدا می کند و فرصت های جدیدی را برای همکاری موثر با بقیه جهان و انگیزه های افزوده برای توسعه خود بدست می آورد. دنیا یک جامعه واحد است. مهم نیست که اصطلاحات “جامعه پذیری” ، “سازش” ، “جمع گرایی” چقدر مورد انتقاد قرار گرفته باشد ، وجود تاریخی آنها بر اساس یک رویه اجتماعی خاص اهمیت دارد. رویه دهه های اخیر نشان می دهد که یکی از مشکلات روسیه امروز از هم گسیختگی جامعه ، فردگرایی ، از بین بردن روابط اجتماعی است. وظیفه ایجاد یک جامعه مدنی سالم ، همانا تقویت ، بازآفرینی جامعه ، وحدت در مکان و تاریخ است. در واقع تمام این فرایندها مفهوم “جهان روسی” را تشکیل می دهند. وظیفه هر شخصی در “جهان روسی” این است که به میهن خود کمک کند ، از همسایه خود مراقبت کند. اغلب می شنوید که یک کشور چه کاری می تواند برای مردم انجام دهد. اما از این مهمتر این که هر یک از ما می تواند برای سرزمین مادری خود کار بزرگی انجام دهد. به جای روحیه وابستگی و پیرو بودن صرف، باید هر چه بیشتر به ایده خدمت به روسیه روی آورد. صلح یعنی عدم دشمنی! از این رو، جهان روسی، دنیای آشتی ، هماهنگی ، وحدت ، و پر کردن شکافهای قرن بیستم است. دنیای روسیه نباید بیش از حد، صرفاً تجدید خاطره ای از گذشته باشد ، بلکه یک آغاز تحرک برای ایجاد آینده ای بهتر برای مردمی بزرگ است که در سایه صلح با بقیه ملل جهان زندگی می کنند.

برخی از پروژه های انجام شده توسط بنیاد

• تدوین کتاب درسی تاریخ مدرسه روسی در لیتوانی از سال ۲۰۰۰

• همایش سالانه بنیاد روسکی ‏ میر

• حمایت از انتشار آلبوم موسیقایی خواننده اسلوونیایی تحت عنوان مجموعه روسی دوازده لحظه در سال ۲۰۱۸

• همکاری در انجام پروژه های مشترک در خصوص فرهنگ چند ملیتی مردم فدراسیون روسیه

• حمایت از برنامه های آموزش زبان روسی در خارج از روسیه

مراکز و شعب بنیاد روسکی میر

افتتاح مراکز و شعب بنیاد روسکی میر در کشورهای مختلف، یک پروژه فرهنگی بین المللی است که توسط بنیاد روسکی میر با مشارکت موسسسات آموزشی برجسته جهان انجام میشود. تأسیس این مراکز دسترسی گسترده ای به میراث فرهنگی، تاریخی و ادبی جهان روسیه، روش و عملکرد آموزش روسیه، ایده ها و برنامه های خلاق مدرن را فراهم می کند. این مراکز کار خود را بر اساس تبلیغات و سازماندهی باز، انجام می دهند. در حال حاضر بیش از 110 مرکز و دفتر توسط بنیاد بین المللی روسکی میر در جهان افتتاح شده است. در راستای توسعه ارتباطات علمی، آموزشی و پژوهشی با دانشگاه ها و نهادهای علمی روسیه در کشور عزیزمان ایران هم سه شعبه این بنیاد در شهرهای تهران، مشهد و گیلان افتتاح گردیده است.

اتاق روسکی میر در دانشگاه فردوسی مشهد (افتتاح 1391)

مرکز روسکی میر در دانشگاه تهران (افتتاح 1396 )

تهران، خیابان کارگر شمالی ، بین 15 و 16 ، دانشکده زبانها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، طبقه اول

 مسوول: زهرا محمدی

پست الکترونیکی: zahra_mohammadi@ut.ac.ir

 تلفن: +982188003432

رابط: محسن حق بین – متدیست

اتاق روسکی میر در دانشگاه گیلان (افتتاح 1400)

بنیاد بورس تحصیلی لامانوسف23            Стипендиальный фонд “Ломосов 23

در دنیای مدرن، بسیاری از کودکان و نوجوانان با استعداد، که از حمایت مالی کافی از خانواده برخوردار نیستند، مجبور به انتخابی می شوند که در راستای استعداد تحصیلی شان نیست. در این شرایط مجبور می شوند از دریافت آموزش حرفه ای با کیفیت صرفنظر کنند، در نتیجه آینده خود را به مسیر اشتباه هدایت می کنند. مأموریت اصلی بنیاد بورس تحصیلی لامانوسف 23 کمک به جوانان با استعداد، با انگیزه بالا، و خواستارانتخاب حرفه مورد علاقه است. بنیاد لامانوسف23 کارگاه های آموزشی نیز  برای همکاران و اعضای باشگاه برگزار می کند که هدف از این جلسات کمک به ارتقاء مهارت های شخصی و شایستگی های حرفه ای دانش آموزان است.