نقشه سایت تماس با ما

زندگی در روسیه

قیمت ها در روسیه: به طور متوسط، یک دانشجو براي زندگی در روسیه ماهیانه 300-400 دلار و براي – یک سال تحصیلی )سپتامبر ژوئن( 3000-4000 دلار نیاز دارد. دانشجو بهتر است براي اولین بار، حدود 300-400  دلار براي هزینه هاي اضافی همراه داشته باشد براي هزینه هاي بیمه درمانی، خوابگاه )خرید ظروف، تختخواب، مواد شوینده( ، خرید برخی از کتاب هاي درسی.  پس از سال 2014 و الحاق کریمه به روسیه تحت تاثیر تحریم های امریکا و کشور های اروپایی همچنین پایین آمدن قیمت نفت باعث کاهش ارزش روبل شد. کاهش ارزش روبل در برابر ارزهاي جهانی به نفع خارجی ها تمام شد، زیرا وقتی به دلار تبدیل می شود، هزینه هاي آنها کاهش می یابد: پرداخت هزینه تحصیل و اقامت آنها در کشور به صرفه تر است. هنگام انتخاب شهر براي تحصیل، دانشجویان باید به خاطر داشته باشید که بالاترین سطح قیمت در مسکو و سن پترزبورگ است،  در سایر مناطق هزینه ها کمتر خواهد بود.

بخش عمده هزینه ها در روسیه شهریه دانشگاه می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های روسیه بسته به شهر، دانشگاه و رشته تحصیلی بین 122،500 تا 880،000 روبل (1750-12،570 دلار) در سال متغیر است.

مسکن: دانشجویان خارجی در روسیه در خوابگاه های دانشگاه یا آپارتمان های اجاره ای زندگی می کنند. مهم این است که بهترین گزینه را پیدا کنید – مسکن راحت متناسب با امکانات خود. قبل از انتخاب، مزایا و معایب آن را بسنجید. قیمت اجاره مسکن برای دانشجویان در روسیه بین 500 تا 35000 روبل (8 -500 دلار) در ماه بسته به منطقه، نوع و محل سکونت (خوابگاه ، اتاق اجاره ای ، آپارتمان) متغیر است.

مقرون به صرفه ترین نوع مسکن خوابگاه دانشجویی است که برای دانشجویان خارجی توسط بسیاری از دانشگاه های روسیه تأمین می شود. خوابگاه ها معمولاً در نزدیکی دانشگاه قرار دارند و دارای اتاق هایی برای 2-4 نفر هستند. مبلمان خوابگاه ها معمولاً شامل میز، صندلی، کمد، قفسه کتاب، تخت و کابینت است. قیمت اجاره خوابگاه توسط دانشگاه ها تعیین می شودکه معمولا بین 500 تا 5000 روبل در ماه متغیر است (بسته به دانشگاه و شهر)، که بسیار ارزان تر از یک آپارتمان اجاره ای است. شما می توانید ماهانه، هر ترم، یا مبلغ کل سال تحصیلی را پرداخت کنید. برخی از دانشگاه ها برای پیش پرداخت طولانی مدت تخفیف ارائه می دهند.

امکانات خوابگاهی برای دانشجویان

اکثر دانشجویان هنگام تحصیل در روسیه در خوابگاه زندگی می کنند که غالباً در نزدیکی ساختمانهاي آموزشی واقع شده است، هزینه زندگی در خوابگاه بسیار کمتر از یک آپارتمان اجاره اي یا هتل است .

خوابگاه ها در دانشگاه هاي روسیه داراي چندین نوع هستند :راهرو، بلوک و آپارتمان. در سیستم راهرویی، حمام ها، توالت ها و آشپزخانه هاي مشترک در کف، و در اتاق هاي بلوکی آشپزخانه مشترک در طبقات و در هر بلوک، امکانات حمام و توالت مستقل قرار دارند. در خوابگاه هاي آپارتمانی، حمام و آشپزخانه مستقیماً در داخل آپارتمان قرار دارند.  بسیاري از دانشگاه ها داراي خوابگاه از هر سه نوع هستند و بسته به در دسترس بودن مکان ها، دانشجویان خارجی می توانند در هر کدام از آنها اسکان داده شوند. به عنوان مثال، در دانشگاه فدرال اورال و دانشگاه فدرال سیبري و دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، همه خارجیان در ساختمانی از نوع بلوکی و در دانشگاه ایالتی نیژنی نوگورود ) لوباچفسکی ( در خوابگاه راهرویی زندگی می کنند و در دانشگاه ایالتی تیومن ، دانشجویان خارجی منحصراً در خوابگاه هاي آپارتمانی مستقر می شوند. اجاره خوابگاهها بسته به نرخنامه دانشگاه در هر منطقه و هر دانشگاهی متفاوت و بسیار متنوع است. تا آنجا که نرخ اجاره واحدهاي آپارتمانی، خصوصاً براي دانشجویان خارجی حتی ممکن است به نرخ اجاره بهاي آپارتمان هاي شهري آن منطقه نیز نزدیک باشد. ولی به هرحال هزینه ها از متوسط نرخ منطقه شهري غالباً پایین تر هستند .

معمولاً، دانشجویان مقطع کارشناسی تا حداکثر چهار نفر در یک اتاق زندگی می کنند، دانشجویان  کارشناسی ارشد اغلب دو نفره اقامت دارند، اما دانشجویان دکتري در برخی از دانشگاه ها تکی و بعضاً دو نفره اسکان داده می شوند. طبق قوانین اغلب دانشگاهها دانشجویان خارجی را می توان هم با دانشجویان روسی و هم در ساختمانهایی که مخصوص شهروندان سایر کشورها اختصاص داده شده اسکان داد. به عنوان مثال، دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN) به دلایلی به عنوان یکی از بین المللی ترین دانشگاه ها شهرت دارد، که از قوانین زیر پیروي می کنند: “دانشجویان از کشورهاي مختلف باید در هر اتاق خوابگاه زندگی کنند، آنها مهارت هاي ارتباطی بین فرهنگی را به دست می آورند، درباره سنت هاي دیگر مردم بیشتر می آموزند و تعاملات اجتماعی روسیه را یاد می گیرند.”

بیمه درمانی: همه دانشجویان خارجی در روسیه  باید بیمه درمانی داشته باشند. بیمه درمانی داوطلبانه برای دانشجویان دانشگاههای مسکو به طور متوسط ​​سالانه 4000 تا 12000 روبل (57-170 دلار) هزینه دارد. بیمه باید کل دوره تحصیل را پوشش دهد، اما معمولاً از دانشگاه ها خواسته می شود هزینه بیمه نامه را برای یک سال یا یک ترم پرداخت کنند.  برخی از دانشگاه ها برنامه های بیمه خاصی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که کمتر از ارزش بازار است.

هزینه های مواد غذایی: طبق آمار رسمی، حداقل سبد غذایی (شامل نان، ماکارونی، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه ها، شیر، شکر) در روسیه 4209 روبل (60 دلار) در ماه هزینه دارد.  هزینه ممکن است بسته به منطقه و محل خرید مواد غذایی (فروشگاه کوچک، سوپر مارکت، بازار) متفاوت باشد. میانگین قیمت غدا  در کافه ها و رستوران های مسکو 800-2000 روبل (11-28 دلار) است، در رستوران های فست فود، قیمت ها کمی پایین تر است.

حمل و نقل: هزینه یک سفر در مترو مسکو 60 روبل (حدود10.8 دلار) ، بلیط 60 سفره – 1970 روبل (28 دلار) است. (در شهرهای دیگر کرایه ارزان تر است). برای دانشجویان تا مقطع کارشناسی ارشد کارت حمل و نقل صادر می شود که با پرداخت هزینه حدود 9 دلار در ماه دانشجویان می توانند از مترو، اتوبوس و سایر وسایط حمل و نقل عمومی بصورت نامحدود استفاده کنند.

تلفن و اینترنت: سیم کارت های تلفن همراه و تبلت در مغازه های اپراتورهای تلفن همراه فروخته می شود (سیم کارت را نباید از فروشندگان خیابانی خریداری کرد). برای خرید، داشتن گذرنامه (با ثبت نام در محل اقامت) و کارت مهاجرت الزامی است. کارکنان مغازه به شما در انتخاب بهترین تعرفه (هزینه تماس ها، پیامک ها، حجم اینترنت تلفن همراه و غیره) کمک می کنند. هزینه یک بسته استاندارد خدمات بین 300-400 روبل (4-6 دلار) متغیر است. هنگام خرید سیم کارت، این مبلغ به حساب تلفن شما واریز می شود و پس از آن هر ماه هزینه طبق تعرفه انتخابی کم می شود.

در خوابگاه ها اینترنت بصورت رایگان و پولی ارائه می شود. در یک آپارتمان اجاره ای، اغلب هزینه اینترنت جداگانه پرداخت کنند که حدود 300-900 روبل (5-12 دلار) در ماه، بسته به منطقه، تعرفه و شرکت ارائه دهنده خدمات متفاوت می باشد.

پوشاک: در روسیه فروشگاه های زنجیره ای بسیاری از برندهای معروف، چه جهانی و چه روسی وجود دارد. سطح قیمت لباس ها به طور کلی بالاتر از اروپا است، اما در روزهای حراج همیشه می توانید اقلام با کیفیت و ارزان را پیدا کنید. به عنوان مثال، یک تی شرت با قیمت 1000 روبل (13 دلار) یا شلوار جین با 2500 روبل (33 دلار).

ورزش: هزینه اشتراک ماهانه باشگاه های بدنسازی در مسکو به طور متوسط ​​از 1700 تا 4500 روبل (24-64 دلار) ، درشهرهای دیگر-1000-3000 (14-43 دلار) است. با پرداخت اشتراک برای سال، هزینه کاهش می­یابد.هزینه اشتراک دانشجویی به مدت یک ماه در استخر 300-500 روبل (4-7 دلار) در مسکو هزینه می­کند، در شهرهای دیگر ارزان تر است. بسیاری از دانشگاهها دارای سالن های بدنسازی، استخرهای شنا و مجموعه های ورزشی هستند که خدمات آنها نسبت به مجموعه های ورزشی دیگر پایین تر است یا برای دانشجویان دانشگاه کاملاً رایگان است.

تفریح و سرگرمی: بلیط های تئاتر مسکو بطور متوسط ​​800-2500 روبل (11-36 دلار) هزینه دارند، بلیط سینما-400-1000 روبل (6-14 دلار)هزینه بازدید موزه بین 200 تا 1000 روبل (3-14 دلار) هزینه دارد. معمولا مراکز فرهنگی و تفریحی تخفیف هایی با کارت دانشجویی در نظر می گیرند، به عنوان مثال بازدید از برخی موزه ها، باغ وحش با کارت دانشجویی رایگان می باشد.

برآورد هزینه های ماهانه دانشجو:

خوابگاه 5000 روبل ( 68 دلار)
غذا 10000 روبل (135 دلار)
حمل و نقل 600 روبل (10 دلار)
اینترنت، تلفن 800 روبل (12 دلار)
ورزش و سرگرمی 4000 روبل ( 55 دلار)
جمع هزینه ها 20400 روبل ( 280 دلار)
دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *