نقشه سایت تماس با ما

مدارس فصلی

مدارس فصلی دوره‌های کوتاه مدت آموزشی هستند که در بازه زمانی خاصی برگزار می‌شوند. می توان گفت طرح مدارس فصلی یکی از برنامه های موفق و مؤثر در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی معتبر دنیاست که سالانه به منظور دانش افزایی و ارتقای مهارت های کاربردی افراد، علی الخصوص دانشجویانِ در حال تحصیل، قبل از ورود به بازار کار برگزار می شود، و می تواند با توجه به توان علمی و عملیاتی دانشگاه ها، بعنوان راهکاری اساسی جهت نیل به سوی دانشگاه های نسل سوم (دانشگاه های کارآفرین) تلقی گردد.

مدارس فصلی فرصتی ایجاد می کنند تا دانشگاه ها اندکی از امور آموزشی و پژوهشی متعارف فاصله بگیرند و تا اندازه ای به مشارکت در مسائل روز صنعت و فضای واقعی کسب و کار مشغول شوند. یکی از مهمترین اهداف مدارس فصلی این است که برای دانشجویان ارتباطی مؤثر با صنعت برقرار می کند و برای سایرین، حوزه دانش را از محدوده دانشگاه فراتر می برد و آنرا به دایره ای از افراد و نخبگانِ غیر دانشگاهی نیز گسترش می دهد.

علاوه بر این، مدارس فصلی با تأکید بر واژه ی کارآفرینی، می توانند مهارت کسب و کار و کارآفرینی را نه به عنوان یک انتخاب، بلکه به عنوان یک ضرورت به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش دهند و نقش عمده‌ای در ترویج و اشاعه فرهنگ کارآفرینی در انقلاب سوم اطلاعاتی دنیا یعنی انقلاب کارآفرینی داشته باشند.

مدارس فصلی در دانشگاه های روسیه هم همه ساله با عنوان دوره های کوتاه مدت آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان و دوره های دانش افزایی و ارتقاء مهارت برای اساتید برگزار می شود.

● مدرسه تابستانی (Summer School)

مدرسه بین المللی پلی تکنیک “فناوری های فضایی”

دانشگاه پلی تکنیک پطر کبیر سن پترزبورگ (Saint Petersburg)

زمان برگزاری دوره: 6 ژوئیه – 17 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 8 ژوئن برای شهروندان اتحادیه اروپا، ایران، هند و کشورهای بدون ویزا؛ 20 آوریل برای ساکنان کشورهای دیگر.

زبان آموزش: انگلیسی

این برنامه بر روی فنون پیشرفته مهندسی فضا و اصول اصلی در اکتشافات فضا متمرکز است، همچنین به مشکلات صنعت فضایی می پردازد و شامل یک دوره 6 ساعته فشرده زبان روسی برای مبتدیان است.

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو است و مرکز مهم اقتصادی، حمل و نقل، علمی و فرهنگی روسیه محسوب می‌شود. از برنامه های تفریحی این دوره کوتاه مدت می توان به تورهای پیاده روی و قایقرانی ، بازدید از موزه ارمیتاژ و کاخ های پیترهوف و کاترین اشاره کرد.

 

مدرسه آشنایی با هوش مصنوعی: روش ها، مدل ها، الگوریتم ها

دانشگاه عالی اقتصاد  مسکو(HSE)

زمان برگزاری دوره: 22 ژوئن – 14 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 3 آوریل برای ساکنان کشورهای غیر اتحادیه اروپا و 10 مه برای ساکنان اتحادیه اروپا و کشورهای مسافرتی بدون ویزا.

زبان آموزش: انگلیسی

شرکت کنندگان این مدرسه با اصول اولیه هوش مصنوعی آشنا می شوند و در مورد یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، تشخیص تصویر و … اطلاعات بیشتری کسب می کنند. طول دوره یادگیری 16 ساعت کلاس است که 2 اعتبار ECTS پس از اتمام دوره اعطا می شود. این دوره تابستانی در دانشگاه مدرسه عالی اقتصاد برگزار می شود. 30 دوره کوتاه مدت هم در زمینه های مختلف از ریاضیات گرفته تا زبانشناسی هم ارائه می شود.

مدرسه تابستانی منابع انرژی تجدید پذیر

دانشگاه الكترونیك سن پترزبورگ ( LETI سن پترزبورگ)

زمان برگزاری دوره: 6 ژوئیه – 19 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 15 ژوئن برای شهروندان کشورهای بدون ویزا یا دارندگان روادید روسی. 10 ژوئن برای شهروندان اتحادیه اروپا؛ 20 مه برای شهروندان کشورهای دیگر.

زبان آموزش: انگلیسی

شرایط ورود: دانشجویان لیسانس و کارشناسی ارشد که مشغول به تحصیل مهندسی الکترونیک، مهندسی برق، فیزیک یا علوم مواد هستند. این برنامه شامل سخنرانی در مورد انرژی تجدید پذیر، فتوولتائیک، تولید و آزمایش ماژول های خورشیدی مبتنی بر سیلیکون، طراحی و بهره برداری از نیروگاه های خورشیدی، کلاس های تمرین و کار آزمایشگاهی است.

● مدرسه تابستانی برنامه نویسی

دانشگاه ITMO سن پترزبورگ

زمان برگزاری دوره: 1 ژوئیه – 28 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 24 مه برای شهروندان اتحادیه اروپا، نروژ، چین، هند، ژاپن، کشورهای آمریکای لاتین و ایسلند؛ 19 آوریل برای شهروندان کشورهای دیگر.

دانشگاه ایتمو (دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ، فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک (ITMO)) یک دانشگاه بزرگ در سن پترزبورگ و یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی ملی روسیه می‌باشد. تیم دانشگاه برنده متوالی مسابقات معتبر بین المللی IT است. مدرسه تابستانی برنامه نویسی فرصتی عالی برای بهبود مهارت های فرد در منطقه و دیدار با قهرمانان است. دو دوره پودمانی وجود دارد که به حل مشکلات برنامه نویسی و دستورالعمل های رایانه ای می پردازند. دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی برای شرکت در این می توانند ثبت نام کنند.

 

توسعه برنامه های Android و استفاده از داده های بزرگ

دانشگاه لوباچفسکی (نیژنی نوگاراد)

زمان برگزاری دوره: 20 ژوئیه – 16 آگوست

آخرین مهلت درخواست: 21 مه

زبان آموزش: انگلیسی

الزامات: دانش متاآنالیز، تئوری احتمال، جاوا، XML؛ تسلط به زبان انگلیسی B2 یا بالاتر. این برنامه در اصول اولیه توسعه برنامه های اندرویدی، تحلیل فکری و استفاده از Big Data متمرکز شده است. شرکت کنندگان این دوره همچنین با زبان، تاریخ و فرهنگ روسی نیز آشنا می شوند.

● مدرسه تابستانی فشرده زبان و فرهنگ روسی

دانشگاه فدرال ایمانوئل کانت بالتیک (Immanuel Kant Baltic) (Kaliningrad)

زمان برگزاری دوره: 27 ژوئیه – 21 آگوست

آخرین مهلت درخواست: 1 مه

زبان آموزش: روسی

این مدرسه برای کسانی طراحی شده است که می خواهند به زبان روسیه تسلط داشته باشند و به طور کامل با فرهنگ روسیه آشنا شوند. دانش آموزان و دانشجویان هر روز در سه کلاس 90 دقیقه ای شرکت می کنند. این دوره شامل یک برنامه فرهنگی گسترده از جمله کلاس های کارشناسی ارشد، تورهای شهری، بازدید از موزه و سفر به یک استراحتگاه ساحلی در خارج از کالینینگراد است.

مدرسه تابستانی زبان و فرهنگ روسی

دانشگاه ایتموی سن پترزبورگ ( ITMO سن پترزبورگ)

زمان برگزاری دوره: 1 ژوئیه – 28 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 24 مه

زبان آموزش: روسی ، انگلیسی

این مدرسه دارای چندین دوره پودمانی است. (هر دوره پودمانی یک هفته طول می کشد، 2 اعتبار ECTS کسب می شود). دانشجویان می توانند مدت زمان تحصیل و مباحث مورد علاقه خود، مانند صحبت کردن به زبان روسی، ضرب المثل ها و اصطلاحات روسی، قواعد دستور زبان روسی، سینمای روسیه، تئاتر، ادبیات، تاریخ، موسیقی راک روسی، آماده سازی برای آزمون روسی به عنوان یک زبان خارجی و غیره را انتخاب کنند

● مدرسه تابستانی آموزش زبان و فرهنگ روسیه

دانشگاه فدرال کازان (Kazan)

زمان برگزاری دوره: 6 ژوئیه – 17 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 6 مه

زبان آموزش: روسی

این دوره برای دانشجویانی است که روسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می گیرند. این برنامه بر مهارت های صحبت کردن، خواندن، درک مطلب، گوش دادن، مهارت نوشتن، گرامر و مهارت آوایی متمرکز است. دوره های مطالعات منطقه ای، کشورشناسی و ادبیات و فرهنگ روسیه نیز وجود دارد. این دوره در شهر کازان یا قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه برگزار می شود. یکی از نکات جالب توجه اینست که در آوریل ۲۰۰۹، لقب رسمی “پایتخت سوم فدراسیون روسیه” برای این شهر در نظر گرفته شد. از همین رو شرکت کنندگان مدرسه تابستانی این فرصت را دارند تا از شهر کرملین کازان که از میراث جهانی یونسکوست و همچنین روستای قدیمی تاتار بازدید کنند، با دانشجویان روسی دیدار کنند و در مهمانی ها و مسابقات شرکت کنند.

● مدرسه تابستان روسیه

دانشگاه لوباچفسکی (نیژنی نوگاراد)

زمان برگزاری دوره: 6 ژوئیه – 24 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: شهروندان اتحادیه اروپا 20 ژوئن؛ شهروندان کشورهای دیگر 21 مه

در این مدرسه تابستان روسیه، دوره فشرده زبان روسی برای گروه های کوچک با سطح مهارت های مختلف به صورت ویژه برگزار می شود. کلاس ها توسط متخصصان رشته های فلسفه، روانشناسی و فرهنگ برگزار می شود. برای آشنایی بهتر دانشجویان در طی این دوره، برنامه متنوع فرهنگی و تفریحی هم درنظر گرفته شده است. نیژنی نوگاراد چهارمین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو، سن پترزبورگ و نووسیبیرسک است و مرکز مهم اقتصادی، علمی، آموزشی و فرهنگی در روسیه و هم‌چنین مرکز منطقه اقتصادی «ولگا-ویاتکا» به شمار می آید.

 

مدرسه تابستانی زبان روسی

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk)

زمان برگزاری دوره: 1 ژوئن – 14 آگوست

آخرین مهلت درخواست: 10 آوریل

زبان آموزش: روسی

اهداف برنامه آموزش زبان روسی و مطالعه فشرده در گروه های کوچک است. امکان انتخاب مدت زمان دوره برای دو هفته تا 11 هفته نیز وجود دارد. معمولاً شرکت کنندگان در این مدارس در آکادمگارادوک (Акаде́мгородо́к)، مرکز تحقیقاتی مشهور روسیه اقامت دارند. گواهی تکمیل دوره هم برای شرکت کنندگان در مدرسه صادر می شود.

 

مدرسه تابستانی زبان روسی

دانشگاه فدرال سیبری (Krasnoyarsk)

زمان برگزاری دوره: 13 ژوئیه – 31 ژوئیه

آخرین مهلت درخواست: 31 مه

زبان آموزش: روسی، انگلیسی

دانشجویان بین المللی یک دوره فشرده سه هفته را که توسط اساتید با تجربه دانشگاه فدرال سیبری تدریس می شود، را در شهر کراسنویارسک می گذرانند. این شهر از ایستگاه‌های مهم در مسیر راه‌آهن سراسری سیبری و بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در روسیه است.

در این دوره برای گروه های مبتدی و متوسط از زبان آموزان روسی یک برنامه 72 ساعته درنظر گرفته شده است در کنار آموزش برنامه های فرهنگی و تفریحی هم در این مدرسه برگزار می شود.

● مدرسه تابستانی زبان و فرهنگ روسی "تعطیلات سیبری"

دانشگاه ملی تحقیقات پلی تکنیک تمسک (Tomsk)

زمان برگزاری دوره: 13 ژوئیه – 31 ژوئیه و 3 آگوست – 21 آگوست

آخرین مهلت درخواست: 29 مه

زبان آموزش: روسی

برنامه کوتاه TPU روشی سریع و کارآمد برای مطالعه زبان و فرهنگ روسی است. کلاس های این مدرسه در گروه های کوچک برگزار می شود، بنابراین شرکت کنندگان این دوره امکان تعامل بیشتری با استاد را دارند. علاوه بر آموزش برنامه های تفریحی شامل تورهای مسافرتی و گشت و گذار، آشنایی با طبیعت منحصر به فرد سیبری، فعالیت های سرگرمی، بحث و گفتگو، و … در برنامه این دوره لحاظ شده است. دریافت گواهینامه رسمی نیز از دیگر ویژگی های این دوره است. شهر تمسک در ۲۰ کیلومتری شهر سِوِرسک واقع شده است. سورسک از مراکز اصلی تولید پلوتونیوم و بازفرآوری و غنی‌سازی اورانیوم در روسیه است.

 

مدرسه تابستانی “مطالعات روسیه در روسیه”

دانشگاه فدرال اورال (Yekaterinburg)

زمان برگزاری دوره: 3 آگوست – 9 آگوست و 3 آگوست – 16 آگوست

آخرین مهلت درخواست: 15 ژوئن

زبان آموزش: روسی، انگلیسی

در این مدرسه اطلاعات جامعی درباره کشور روسیه، زبان و فرهنگ و تاریخ چند صد ساله آن آن ارائه می شود. این دوره کوتاه مدت به یادگیرندگان کمک می کند تا سطح مهارت خود را افزایش دهند و در مورد ویژگی روس ها و سبک زندگی آن ها در منطقه اورال اطلاعات بیشتری کسب کنند. شرکت کنندگان پس از اتمام دوره، گواهی مدرسه تابستانی و چهار اعتبار دریافت می کنند.

● مدرسه زمستانی (Winter School)

مدرسه زمستانی آموزش زبان روسی به خارجیها

 انستیتو دولتی زبان روسی پوشکین (Pushkin Institute) مسکو

دوره آموزش – 2 هفته

شروع آموزش – 17 ژانویه- 28 ژانویه

آخرین مهلت درخواست: 10 ژانویه

مدت دوره : 48 ساعت آموزشی.

زبان آموزش: روسی

انستیتو دولتی زبان روسی پوشکین این دوره فشرده را بسته به شرایط بصورت حضوری و غیرحضوری برگزار می کند. آموزش برای گروه های 12 نفره در نظر گرفته شده است و در صورتیکه تعداد به حدنصاب نرسد تغییراتی در محاسبه هزینه دوره صورت می گیرد. این دوره برای زبان آموزان سطح  В2 تعریف شده است.

علاوه بر مدارس فصلی، دوره های ارتقاء مهارت در حوزه زبان روسی هم برای علاقمندان درنظر گرفته شده است که مدت دوره با توجه به برنامه ها متغیر است دوره های دوهفته تا 9 ماهه در این انستیتو برگزار می گردد. برخی از این دوره ها عبارتند از: مبانی زبانشناسی آموزش زبان روسی به دانشجویان دوزبانه و خارجی؛ استفاده از پیکره های زبانی در فرآیند آموزشی؛ شیوه های عملی آموزش زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی: حضوری و آنلاین؛ روابط کاری و نامه اداری.

● مدارس زمستانی HSE

زمان برگزاری : ماه فوریه

آخرین مهلت درخواست: 23 دسامبر تا 17 ژانویه

زبان آموزش: انگلیسی، روسی

از سال 2009 مدرسه عالی اقتصاد مسکو با حمایت وزارت علوم و آموزش عالی روسیه و روس ساترودنیچستوا مدارس زمستانی رایگان در قالب دوره های کارآموزی برگزار می نماید. این مدارس زمستانی سالانه در تعطیلات زمستانی دانشجویان، بصورت دوره ای برگزار می شود. کلاس ها در گروه های کوچک، و بصورت مباحثه در مورد پروژه های تحقیقاتی فردی شرکت کنندگان تشکیل می شود. مدارس زمستانی در پانسیون های نزدیک شهر مسکو برگزار می شود.

مدرسه عالی اقتصاد هزینه برنامه های آموزشی و فرهنگی، اقامت و غذای شرکت کنندگان، انتقال از مسکو به پانسیون ها و برگشت را به طور کامل پرداخت می کند.

نمونه مدارسی که سالهای گذشته در این دانشگاه برگزار شده است، عبارتند از: مدرسه علوم اجتماعی، مدارس خلاق گروه رسانه، مدرسه علوم کامپیوتر، مدرسه سوپر وکلا، مدرسه بازاریابی، مدرسه فیزیک، مدرسه انطباق، مدرسه حقوق بازارهای مالی و LegalTech-2021، مدرسه حقوق ورزش.

دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN) مسکو

دانشگاه دوستی ملل روسیه (رودن) همه ساله در حوزه های مختلف برای دانشجویان و علاقمندان به کسب مهارت بیشتر، دوره های کوتاه مدت و فشرده تحت عنوان مدارس تابستانی و زمستانی برگزار می کند. در تمامی این دوره ها برنامه متنوع فرهنگی و تفریحی هم برای شرکت کنندگان درنظر گرفته شده است. برخی از این دوره ها عبارتند از: فنآوری های مدرن برای نظارت بر زمین های کشاورزی؛ بیوتکنولوژی در کشاورزی پایدار؛ پایش، مدلسازی و مدیریت خاک شهری و زیرساخت سبز (3 MUGIS)؛ روسی صحبت کنیم: روسی به عنوان یک زبان خارجی. دوره فشرده. حوزه اجتماعی و فرهنگی؛ فناوری هوافضا؛ مدرسه مدیریت HSE؛ استفاده از فنآوری های نوآورانه در ساخت و ساز؛ مبانی اصطلاحات پزشکی و … .