نقشه سایت تماس با ما

پارکهای علم و فناوری (تکنوپارکها)

تکنوپارک چیست؟

تکنو پارک که در اصل مخفف پارک تکنولوژی و نوآوری، پارک فنآوری و مرکز رشد هست، در واقع یک مجموعه علمی و فنی از شرکت ها است که برای ایجاد یک فضای مطلوب برای توسعه شرکت های نوآور (مقیم) ایجاد شده است. امروزه تکنوپارک ها در روسیه محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند: اکنون حدود 179 مورد از آنها وجود دارد و در 10 سال آینده تعداد تکنوپارک ها و تکنوپولیس ها ممکن است دو برابر شود. جالب است که تنها در شهر مسکو حدود 36 تکنوپارک و تکنوپولیس وجود دارد.

تاریخچه تکنوپارک ها

تاریخچه پارک های فنآوری از ایالات متحده آمریکا در دانشگاه استنفورد سرچشمه می گیرد. پس از جنگ جهانی دوم، این دانشگاه با مشکلات مالی روبرو شد که از طریق دریافت اجاره به آن کمک شد. این دانشگاه یک زمین بزرگ داشت، اما نمی توانست آن را بفروشد. سپس رئیس دانشکده مهندسی، پروفسور فردریک ترمن به مدیریت پیشنهاد داد که زمین را برای اجاره بلند مدت به عنوان پارک اداری اجاره کند. علاوه بر این، فقط شرکت های با فنآوری پیشرفته می توانند به عنوان مستاجر پارک عمل کنند. بنابراین، دانشگاه شروع به دریافت درآمد کرد و فارغ التحصیلان آن توانستند در پارک کار پیدا کنند. بعدها، ایده پروفسور ترمن مبتکر دره سیلیکون (پدر دره سیلیکون) بود. امروزه ساکنان دره سیلیکون غول های بزرگ جهان مانند اپل، اینتل، هیولت – پاکارد، جنرال الکتریک، گوگل و بسیاری دیگر هستند.

تکنوپارک ها و تکنوپولیس ها مجموعه های املاک و زمین های تخصصی در شهر هستند که از وضعیت رسمی مناسبی برخوردار هستند و شرایط مطلوبی را برای انجام فعالیت های تحقیقاتی، تولیدی و نوآوری برای ساکنان خود فراهم می کنند. ساکنان تکنوپارک می توانند محل هایی را با قیمت های مناسب اجاره کنند، مشوق های مالیاتی دریافت کنند، به تجهیزات و خدمات دسترسی پیدا کنند و کمک های مشاوره ای ارائه دهند. بر اساس پورتال سرمایه گذاری مسکو، هر تکنوپارک دارای تخصص صنعتی است: میکروالکترونیک، فنآوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، بیوتکنولوژی، فنآوری نانو و سایر موارد.

در دهه 70، تکنوپارک ها در اروپا شروع به ظهور کردند. در اینجا، مرکز رشد (امکانات تولیدی که شرکتهای نوآور می توانستند تولید خود را در آن مستقر کنند) به پارکهای فنآوری آشنا در آن زمان اضافه شد. اولین تکنوپارک ها در روسیه در دهه 90 ظاهر شدند. به طور معمول، این تقسیمات دانشگاه ها یا شهرهای دانشگاهی بود. پارک علم و فنآوری تومسک را می توان اولین پارک فنی در روسیه نامید.

عملکرد اصلی تکنوپارک ها، متمرکزسازی شرکت های کوچک نوآور در یک مجتمع واحد املاک و مستغلات است. همکاری می تواند از طریق قرار دادن تجهیزات مشترک، مراکز صدور گواهینامه، مهندسی، نمونه سازی، پشتیبانی از صادرات و سایر عناصر مورد علاقه ساکنان مختلف حاصل شود. بر این اساس، وظیفه اصلی شرکت مدیریت ایجاد چنین فضای خلاقانه و پر کردن پارک فنی با عملکردهای خدماتی است. و سپس این مورد از طریق تجارت نوآورانه تقاضا می شود.

در عین حال، فعالیت ها در زمینه فنآوری های بالا می تواند بسیار متنوع باشد، از جمله تحقیق، توسعه و اجرای فنآوری ها در تولید. به عنوان یک قاعده، هرچه زنجیره های نوآوری طولانی تر در یک تکنوپارک شکل بگیرند، کارآیی آن بیشتر است. طبق گفته وزارت مخابرات و ارتباطات جمعی، یک سوم تکنوپارک ها در روسیه در زمینه IT، یک چهارم شیمی پیشرفته، 16٪ فنآوری نانو، 5٪ زیست پزشکی، 2٪ صنعت هسته ای و فضا، 19٪ در سایر حوزه های تخصصی هستند.

وظایف اصلی تکنوپارک ها:

سازمان دهی شرکتهای تجاری نوآورانه

فراهم آوردن راحت ترین شرایط

حمایت اقتصادی و مالی

پارک ها به معرفی تحولات علمی و فنی در صنعت و ارتقا کالاها در بازار کمک می کنند.

تکنوپارک کلاسیک

زیرساخت های مهندسی

مراکز فناوری، ساختار خدمات

سایت های اداری، آزمایشگاهی و تولیدی

مراکز رشد تجاری

اصول عملیاتی تکنوپارک

 هدف از تکنوپارک ها در روسیه تولید درون خطی، ایجاد شرایط مطلوب برای این امر، کمک به تبلیغ کالاها در بازار است.

چرخه توسعه کلاسیک برای یک محصول جدید فن آوری شامل مراحل زیر است:

تحقیق علمی

پیش نویس یک پروژه

دفاع از پروژه

پیشرفت های آزمایشی و طراحی

نمونه سازی اولیه

تولید نمونه اولیه

سرمایه گذاری، بازاریابی، تبلیغات

ایجاد تغییرات و بهبودهای لازم

هزینه ها و الزامات ساخت تکنوپارک در روسیه

الزامات اساسی برای ساخت و قرار دادن تکنوپارک ها در استاندارد ملی ذکر شده است. مساحت کل آن باید حداقل 5 هزار متر مربع باشد همچنین تکنوپارک باید دارای یک قلمرو جداگانه حداقل 3.5 هکتار باشد. اگر تراکم ساختمان قلمرو تکنوپارک از حداقل مقدار تعیین شده توسط مقامات نهاد تشکیل دهنده فدراسیون روسیه برای تکنوپارک ها بیشتر باشد، این منطقه ممکن است کمتر از 3.5 هکتار باشد. تکنوپارک باید نقاط دسترسی به همه ارتباطات را داشته باشد.

در مورد سرمایه گذاری در چنین پروژه هایی، مقدار آنها می تواند کاملاً گسترده باشد. اول از همه حجم سرمایه گذاری های مالی توسط سه عامل تعیین می شود: اول  مقیاس خود تکنوپارک؛ دوم یک تکنوپارک از ابتدا ایجاد شده است (ساخت ساختمان های جدید) یا امکانات موجود برای آن استفاده می شود. سوم تجهیزاتی است که در پارک مستقر خواهد شد. به گفته کارشناسان روسی، معمول ترین محدوده سرمایه گذاری های مورد نیاز برای تکنوپارک ها 50-500 میلیون روبل است.

طبق آمار انجمن خوشه ها و تکنوپارک ها، 157 تکنوپارک در حال حاضر در روسیه وجود دارد که شامل 65 تکنوپارک صنعتی است که از این تعداد 49 مورد مشغول به فعالیت، 16 مورد هم تازه ایجاد شده است. اکثریت قریب به اتفاق پارکهای فنآوری در شهرهای بزرگ روسیه متمرکز شده اند.

تاریخچه شکل گیری تکنوپارک ها در روسیه

در روسیه، شکل گیری اولین موج تکنوپارک ها از اواخر دهه 1980 – اوایل دهه 1990 آغاز شد. بیشتر آنها در آموزش عالی سازمان یافته بودند. این تکنوپارک ها زیرساخت ها، املاک و مستغلات یا تیم های مدیریت آموزش دیده را توسعه نداده اند. آنها، به عنوان یک قاعده، به عنوان یک زیرمجموعه ساختاری از دانشگاه ایجاد شده اند و در واقع سازمان های عملیاتی نیستند که بنگاه های کوچک ابتکاری را ایجاد و حمایت کنند. در موارد منفرد، تکنوپارک ها در قالب CJSC تشکیل شده اند، که امکان اعمال مدیریت انعطاف پذیر با استقلال نسبی از سازمان پایه را فراهم می کند. تکنوپارک های روسیه، به استثنای موارد نادر، عملکرد مراکز رشد را انجام نمی دهند، اما در درجه اول به عنوان نوعی “زمینه ایمنی”  عمل می کنند که از شرکت های مستقر در آنها در برابر محیط خارجی تهاجمی محافظت می کند. مدت اقامت شرکت های کوچک در تکنوپارک محدود نیست و امروز به طور متوسط حدود 10 سال است. بدین ترتیب اولین تکنوپارک ها در روسیه در اوایل دهه 1990 ظاهر شدند. آنها بخشهای ساختاری دانشگاهها بودند و سازمانهای فعال متقاضی آن نبودند. “پارک علم و فنآوری تمسک” اولین تکنوپارک در فدراسیون روسیه است که در سال 1990 ایجاد شد. و پس از آن شکل گیری آنها شتاب بیشتری گرفت: 1990 – 2 تکنوپارک، 1991 – 8، 1992 – 24، 1993 – 43. تا به امروز، حدود 80 تکنوپارک، عمدتاً در دانشگاه ها ایجاد شده است.

در سال 1991 در زیرزمین های TIRET (الکترونیک دانشگاه ایالتی)، اولین خط تولید برای یک فروشگاه بزرگ در میدان لنین ایجاد شد. سه سال بعد، در سال 1993، آکادمی دانشگاه در دانشگاه نووسیبیرسک افتتاح شد و در سال های بعدی، تکنوپارک ها در همه موسسات و دانشگاه ها تاسیس شدند. با این وجود تعداد کمتری از تکنوپارک های عملیاتی وجود داشت: به عنوان مثال، در سال 2000 اعتباربخشی انجام شد که حدود 30 تکنوپارک موفق به تصویب آن شدند. و فقط کمی بیش از ده مورد از آنها مطابق با استانداردهای بین المللی شناخته شدند. ارزیابی تکنوپارک ها با توجه به معیارهایی مانند میزان ارتباط بین تکنوپارک و دانشگاه، میزان مشارکت دانشجویان، تعداد فنآوری های ایجاد شده و اجرا شده در بنگاه های صنعتی، میزان علاقه منطقه، صنعت و جمعیت به کار تکنوپارک و تعدادی دیگر انجام شده است. بالاترین شاخص های کل در 10 تکنوپارک بود. یکی از بزرگترین این تکنوپارک ها، “پارک علم و فنآوری دانشگاه دولتی مسکو” بود که مقام یازدهم را به خود اختصاص داد.

از سال 2006، توسعه برنامه دولت برای ساخت تکنوپارک ها آغاز شد. از بودجه دولت برای پارکهای دارای اولویت خاص هزینه شد. برای سال های 2017-2019 6.8 میلیارد روبل از بودجه دولت برای توسعه زیرساخت های 15 تکنوپارک جدید در روسیه هزینه شد. در سال 2018، 115 پارک در روسیه فعالیت می کردند.

● کارآمدترین تکنوپارک ها در روسیه (براساس نتایج اعتبارسنجی در سال 2000)

پارک بین المللی علم و فنآوری “Technopark in Moskvorechye” از انستیتوی فیزیک مهندسی دولتی مسکو، مسکو

پارک علمی “MEI” موسسه دولتی مهندسی برق مسکو، مسکو

پارک علم و فنآوری “ولگا-تکننیکا” ایالت ساراتوف دانشگاه فنی، ساراتوف

تکنوپارک دانشگاه دولتی الکتروتکنیک سن پترزبورگ، سن پترزبورگ

پارک علم و فنآوری “باشقورتستان” دانشگاه فنی هواپیمایی دولتی اوفا، اوفا

پارک علم و فنآوری دانشگاه فنی دولتی نیژنی نوگورود، نیژنی نوگورود

پارک علم و فنآوری Zelenograd موسسه فنآوری الکترونیکی مسکو، مسکو، Zelenograd

پارک علم و فنآوری Obninsk “INTEGRO” موسسه انرژی اتمی Obninsk، Obninsk

تکنو پارک پارک اولیانوفسک از دانشگاه فنی دولتی اولیانوفسک، اولیانوفسک

مرکز تجارت بین المللی تمسک “تکنوپارک”، تمسک

● لیست خدمات ارائه شده توسط مراکز نوآوری و فنآوری

1) تامین محل های تولید و اداری با اجاره ترجیحی

2) خدمات اطلاعاتی برای مشاغل کوچک

3) خدمات مشاوره ای در زمینه برنامه ریزی تجاری

4) ارتقا تحقیق و توسعه و اجرای نتایج آنها

5) آموزش و بازآموزی پرسنل برای کارآفرینی علمی و فنآوری

6) تشکیل سمینارها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها و سایر رویدادها

7) ارزیابی و حمایت قانونی از مالکیت معنوی

8) تدوین و اجرای برنامه هایی برای توسعه با اولویت مناطق

9) مساعدت در یافتن سرمایه گذاری و اخذ وام

10) ارتقا فعالیت اقتصادی خارجی

11) تهیه بورسیه برای دانشجویان شاغل در شرکت های کوچک

12) ایجاد مراکز استفاده جمعی از تجهیزات

13) ایجاد شرکتهای جدید در زمینه های خاص فعالیت

تجزیه و تحلیل ITC که در سال 2001 توسط صندوق کمک به بنگاه های کوچک نوآورانه در علم و فنآوری انجام شد، نشان داد که منابع مالی ITC به طور قابل توجهی متفاوت است، از 100٪ حمایت دولت تا تقریباً از طریق اجاره جمع آوری شده تأمین می شود. بنابراین، پرداخت اجاره تنها منبع مالی پارک علمی دانشگاه دولتی مسکو (همراه با دریافت اندک از خدمات مشاوره ای)، مرکز ITC برای شیمی شیمی آکادمی علوم روسیه و مرکز تجارت نوآوری فنآوری های جدید است.

● دوازده تکنوپارک برتر در روسیه

“Technospark”، مرکز فنآوری نانو مسکو؛

تکنوپارک “استروگینو”، مسکو؛

مرکز فنآوری نانو «سیگما. نووسیبیرسک »، منطقه نووسیبیرسک؛

تکنوپارک “کالیبر”، مسکو؛

انستیتو Technopark-Mordovia، جمهوری موردویا؛

پارک علم و فنآوری “نووسیبیرسک”، منطقه نووسیبیرسک؛

تکنوپارک “ساروف”، منطقه نیژنی نوگوراد ؛

مرکز اولیانوفسک، منطقه اولیانوفسک؛

تکنوپولیس “مسکو”، مسکو؛

منطقه نووسیبیرسک ؛

تکنوپارک در زمینه فنآوری های پیشرفته “IT-park” (در کازان و در نابرژنیه چلنی)، جمهوری تاتارستان؛

تکنوپارک در زمینه فنآوری های پیشرفته (نیژنی نوگوراد )، منطقه نیژگوراد